Rias Baixas D.O.

RIAS BAIXAS

Sami Španělé nazývají Galicii zemí “na konci světa”. Ano, dál už je jen nedozírný Atlantik. Na jeho březích se rozkládají vinice povětšinou osazené keři s odrůdou Albariňo – z jeho hroznů se vyrábí jedno z nejvýše hodnocených španělských bílých vín.

Centrem oblasti je Pontevedra, kde se víno pěstuje už od 12. století, v roce 1988 pak povýšením oblasti do kategorie DO (Denominación de Origen) dále stoupla kvalita místních vín a jejich věhlas dávno přesáhl hranice regionu. Dnes do Galicie jezdí milovníci velkých bílých vín doslova z celého světa. Dopřávají si zde harmonicky snoubené plody moře a vína odrůdy Albariňo. Pro toho, kdo si humry, chobotnice, mušle hřebenatky, slávky i srdcovky, nebo ústřice a dokonce i vilejše zamiloval, je Galicie rájem na Zemi.

Klima je atlantické, s mírnými zimami a vysokými celoročními srážkami. Proto se keře převěšují přes závěsné sloupy (tzv. parrales), aby se zamezilo vzniku přízemních plísní a zároveň maximalizovalo vystavení slunečním paprskům. Obecně platí, že maximální teploty v létě zřídka převyšují 30 ° C a v prosinci a lednu klesají na 0 ° C.

Více než 90% místních vín je bílých, převážně odrůdy Albariño.